Mali ekolozi 2016. - tko je prošao u drugi krug?

Autor: Administrator , 31. 3. 2016.

V.b razred prošao je u drugi krug nagradnog natječaja „Mali ekolozi-velike nagrade. Podsjetimo, udruga Bioteka u suradnji s trgovačkim lancem Emmezeta već treću godinu zaredom organizira nagradni natječaj "Mali ekolozi - velike nagrade!" za sve osnovne škole u Republici Hrvatskoj...

V.b razred prošao je u drugi krug krug nagradnog natječaja „Mali ekolozi-velike nagrade“.

Podsjetimo, udruga Bioteka u suradnji s trgovačkim lancem Emmezeta već treću godinu zaredom organizira nagradni natječaj "Mali ekolozi - velike nagrade!" za sve osnovne škole u Republici Hrvatskoj. U prve dvije godine natječaja, sudjelovala su 389 razredna odjeljenja osnovnih škola. Zadatak nagradnog natječaja „Mali ekolozi – velike nagrade!“ je osmisliti novi projekt vezan uz zaštitu okoliša i prirode u školi i/ili sredini u kojoj se nalaze. Naravno, učitelji i profesori mogu malo pomoći, ali školarci trebaju većinu posla obaviti sami. Prvi krug natječaja, čije prijave su trebale stići do 31. siječnja 2016. obuhvaćao je razradu ideje eko-projekta kojeg se želi provesti. Drugi krug započinje danas, za sve one škole koje su prošli u drugi krug, i traje sve do 20. lipnja 2016.

Čime odjeljenje Vb ulazi u drugi krug:

1.EKO PROJEKT  “Hajde pogodi tko sam“

U skupini TLO ILI ZAŠTITA LOKALNE BIORAZNOLIKOSTI

-U školskom vrtu postaviti naznake o vrsti i sorti biljki na izrađenim drvenim tablama. Time se svi učenici škole mogu i kroz igru učiti raznolikosti biljnog svijeta i začina dalmatinskog podneblja.To obuhvaća natpis biljki  na hrvatskom i latinskomkoje smo uz pomoć kućnog majstora ispilili, sami brusili, savjetovali se o imenusa stručnjakom iz hortikulture, biologom, popisali biljke u školskom vrtu, proučili podatke o svakoj vrsti.Gravurom uz pomoć lemila  uz šablon, označenim slovima ugravirati hrvatski i  latinski naziv, tablu preći mat lakom, table ukopati pokraj određene vrste.

Predložiti školske patrole koje bi čuvale obilaskom cjelokupan vrt.

Učenici uz prikupljanje pet ambalaže nabavljaju i sadnice lavande, ruzmarina te drugog dalmatinskog bilja i začina. Sadnja na ogoljenim prostorima vrta. Gradnja malog suhozida od kamena te kultiviranje istog.

2.AKCIJA- OTPAD“EKO akcijom do gladnih usta“

Učenici donoseći stari papir , vagaju . Prikupljaju pet ambalažu-broje. Prikupljaju čepove za boce-vagaju. Vb razred preuzima kumstvo nad jednim djetetom iz nerazvijenih zemalja. Poneke obitelji možda i nisu u mogućnosti odvajati pet kuna mjesečno zbog toga svi  pripomažu sa akcijama prikupljanja. Sortiraju ambalažu, uredno slažu stari papir. Čepove, izvagane odlažu u kutiju.

Uključuju i roditelje za prijevoz. Angažiraju se i u lokalnoj zajednici. Očekuju radost na licu onih koje pomažu i posvješćuju da  smanjenjem gladi biva umanjen i jedan ekološki i moralni problem.

Pridružite nam se!