Dijalektološki kviz

Autor: Administrator , 22. 4. 2016.

U srijedu, 13. travnja, u našoj školi održan je tradicionalni dijalektološki kviz povodom Dana hrvatskog jezika. Bilo je zanimljivo i uzbudljivo što možete pročitati i pogledati klikom na "opširnije".

U srijedu, 13. travnja, u našoj školi održan je tradicionalni dijalektološki kviz povodom Dana hrvatskog jezika. Inače se ova manifestacija obilježava svake godine od 11. do 17. ožujka u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog jezika iz 1967.

Bogatstvo našeg jezika su njegova tri narječja: čakavsko, kajkavsko i štokavsko. Za ovaj dijalektološki kviz učenici 8. c razreda izradili su prigodne plakate o narječjima, a učenice 7. c razreda Marija Karmela Lozić i Anamaria Projić ukrasile su pano važnim činjenicama iz povijesne borbe za hrvatski jezik.

Iz svakog razreda nastupilo je po dvoje ili četvero učenika koji su branili boje svog razreda, a usput su naučili nešto novo o čakavici.

Prije samog kviza učenica Tonia Žilić (8.c) krasnoslovila je poznatu pjesmu Vladimira Nazora Hrvatski jezik, učenik Josip Pekas (7.c) čitao je pjesmu Moja baba ulazi u crkvu s kojom je dospio do županijske razine Lidrana. Također, učenik Mateo Banović (7.a) pročitao je svoju pjesmu Badnjak. Učenici Geni Vuković (7.b) i Tonia Žilić (8.c) predstavili su svoje radove s ovogodišnjeg Pričigina. Svi su radovi pisani čakavskim narječjem

"… drevni i lijepi jeziče Hrvata …"

( V. Nazor )

Svake godine u ožujku obilježavamo Dane hrvatskoga jezika. U tome tjednu posvećujemo posebnu pažnju jezičnoj kulturi i boljem poznavanju  hrvatskoga jezika i njegove povijesti.

Ne možemo a da se ne vratimo u prošlost, i kažemo da se ta zamisao o obilježavanju začela 22. prosinca 1990. g. u Tovarniku kao uspomena na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnogjezika, koja se smatra važnom prekretnicom u našoj novijoj jezičnoj povijesti.

To je dokument iz 1967. g. kojim su kulturne i znanstvene ustanove i organizacije, među kojima je bila i Matica hrvatska, kao potpisnice dokumenta zahtijevale da se hrvatskom jeziku osigura puna ravnopravnost u Ustavu i praksi i omogući javna upotreba.

U Danima hrvatskoga jezika posvećujemo posebnu pozornost svome materinskom jeziku iako ga svakodnevno učimo u školi, nastojeći primjenjivati sva naučena pravila i zakonitosti. Bitno je i potrebno osvijestiti važnost svoga hrvatskog jezika po kojemu nas prepoznaju, marljivo ga učiti, sponosom govoriti i voljeti jer se hrvatski jezik voli znanjem. Ali ne samo hrvatski književni (standardni) jezik nego i narječja i zavičajni govor čiju su ljepotu i životnost opjevali stari splitski  književnici „začinjavci“ kojima pripada Otac Hrvatske Književnosti – Marko Marulić. Oni su ujedno i začetnici današnjega čakavsko ikavskoga narječja našeg zavičaja.

U našoj školi obilježit ćemo Dane hrvatskoga jezika različitim aktivnostima: izradom prigodnih  plakata, pisanjem literarnih radova o jeziku  te održavanjem Dijalektološkog kviza od 5.-og do 8.-og razreda.

Obilježavanje provodimo do drugog značajnog datuma 2. svibnja, u spomen na taj nadnevak iz 1843. kada je Ivan Kukuljević Sakcinski prvi put progovorio na hrvatskom jeziku u hrvatskom Saboru! Naime, dotad se u našem Saboru govorilo uglavnom na latinskom jeziku uz njemački i mađarski!

Također na Kukuljevićev prijedlog, hrvatski Sabor 1847. (četiri godine kasnije) donosi odluku o uvođenju hrvatskog jezika kao službenog!

Novinarska grupa

Moj jezik

Kao more i planine

kao vjetar i stijene

on čini ljepotu moga zavičaja

ljepotu moje zemlje.

On krasi moj dan

i krasi moje noći.

Prepun je čari

i svojih noći.

I predstavlja našu Hrvatsku

čuva našu tradiciju.

U njemu nisam pronašla

ni jednu lošu manu.

Moj je jezik poseban

jer krije nešto lijepo.

On čuva nas u srcu

i krasi

kao cijeće u proljeće.

Luciana Bradarić, 8.c

Moj materinski jezik

Hrvatski, moj je jezik,

na njemu san reka svoje prve riči.

Učija san jako dugo jezik taj,

to dobro znaj!

Na njemu san čuja pjesme zvuk

i jako tihi muk.

Na jeziku tom mama me odgojila

i otac s menom more je priplovija.

S bakon mojon staron priče san priča,

a s didin selon san skita.

Od njih sviju hrvatski san učija

da bi s njin u šesti razred kročija.

Lovre Burić, 6. A

Hrvatski jezik, to nije za lagati,

s mukom trebam savladati!

Na njemu su pričali moji preci,

a meni sada u školi padaju keci.

Prezent, perfekt i futur su glagolska vremena,

a još uvijek su za sva vremena!

Svaki Hrvat svoj jezik ima

i dijeli ga sa svima.

Ja svoj hrvatski volim

i trudim se da ga naučim.

Svima ga preporučam

i želim da ga sačuvam.

Brzo ću ga savladati,

a ako ga i vi želite naučiti,

možete me kontaktirati!

Domagoj Rakuljić, 6. A

Moj hrvatski jezik

Svatko na svijetu svoj jezik ima,

taj jezik se možda ne sviđa svima.

No bitno je da se sviđa tebi,

npr. ja svoj mijenjala ne bih!

Moj jezik hrvatski je slavni,

što slova je poredao u red ravni.

Jedno slovo – jedan glas,

samoglasnik jedan ima pas!

Uz taj samoglasnik a,

stoje još e, i, o, u, kaže učiteljica.

Tu su još i padeži svi,

N, G, D, A, V, L, I – evo sad su skraćeni!

No gramatika ne vlada sama,

tu je i književnost što nema srama!

Ponosno ona stvara pjesme, priče i basne

da ne možeš vjerovati koliko su krasne!

Ali tu su i romani, debele knjige,

što djeci stvaraju velike brige.

No, ipak, u dubini srca svoga,

znaš da piše s hrvatskim samo sloga.

To je moj ponos najveći

i još jednom ja reć' ću:

gdje god otiđem, zaboravit' ga neću!

Petra Pocrnja, 6.a

Rezultati dijalektološkog kviza 13. travnja 2016.

Peti i šesti razred

1.Petar Bartulović i MiaKačunko, 6. a                        22/25