„ČA u versin, riči i pinelu“

Autor: Administrator , 6. 5. 2016.

26. travnja u Kaštel Novom održana je svečana dodjela priznanja učenicima nagrađenim u literarno-recitatorsko-likovnom natječaju „ČA u versin, riči i pinelu“.

U kategoriji literarnih radova – predmetna nastava,  prvu nagradu osvojila je Mia Volarić 6. r. iz Rijeke (mentorica Zvjezdana Vidaković) za pjesmu Moja Bodulija, drugu nagradu osvojio je učenik naše OŠ Jesenice Josip Pekas 7.r. iz Dugog Rata (mentorica Renata Kovačić) za pjesmu Moja baba ulazi u crkvu.

Natječaj je organiziran uz potporu Agencije za odgoj i obrazovanje, a dio je programa obilježavanja jubilarne 25. Čakavske večeri OŠ Bijaći.

U kategoriji literarnih radova – predmetna nastava,  prvu nagradu osvojila je Mia Volarić 6. r. iz Rijeke (mentorica Zvjezdana Vidaković) za pjesmu Moja Bodulija, drugu nagradu osvojio je učenik naše OŠ Jesenice Josip Pekas 7.r. iz Dugog Rata (mentorica Renata Kovačić) za pjesmu Moja baba ulazi u crkvu, a treću nagradu učenica Karin Volarić 7.r. (mentorica Dolores Mršanić) za pjesmu Grobnišćina.

Stručno povjerenstvo za literarni izričaj djelovalo je u sastavu: dr.sc. Srećko Listeš, viši savjetnik za Hrvatski jezik, te profesorice Hrvatskoga jezika Marina Čapalija i Klara Mitar.

Na početku svečanosti nazočne je pozdravio i nagrade uručio kaštelanski gradonačelnik Ivan Udovičić pri tom čestitajući školi vrijedan jubilej jer već četvrt stoljeća ulaže u očuvanje čakavice.

Viši savjetnik Ante Radovčić kao predstavnik županije pohvalio je učenike i njihove mentore koji njeguju domoljubnu baštinu, tradiciju i jezik u nastavi.

Na kraju svečane dodjele nagrada ravnateljica Jadranka Šošić svima se zahvalila na sudjelovanju u natječaju, kako učenicima, tako i mentorima i stručnim povjerenstvima. Istaknula je da je na natječaj stiglo više stotina radova u svim kategorijama što je veseli i govori da se čakavica ne može zaboraviti.

I mi u OŠ jesenice smo ponosni što se svake godine nađe učenika koji pišući čakavski, njeguju svoje jezične osobitosti nasljeđene od predaka do danas. Mi uvijek ističemo i činjenicu da je Drago Ivanišević, jedan od najvećih čakavskih dijalektalnih pjesnika Hrvatske – naš Jeseničanin čije je posljednje počivalište u našem Sumpetru, a spomenik u Krilu Jesenicama.