Tjedan sjećanja na Škabrnju i Vukovar

Autor: Administrator , 30. 11. 2014.

Ponedjeljak 10.11. 2014. započeo je tjedan sjećanja na Vukovar i Škabrnju u našoj školi, time što su učenici izložili svoje likovne i literarne radove koje su pripremali s puno pažnje i poštovanja. Svi radovi su izloženi u atriju škole. Bilo ih je i po našim učionicama, ali i župama sv. Josipa i sv. Roka... Kliknite za detaljan izvještaj sa slikama...

Posjetite i galeriju slika..

Dan nakon toga, u utorak 11.11. postavljena je fotografija posuđena od HVIDR-e Omiš, 65oro poginulih na području nekadašnje općine Omiš.

Srijeda, 12.11. održana je večer s  gostima: pjesnikom i umirovljenim časnikom gospodinom Antom Nadomirom Tadićom Šutrom, te zapovjednikom škabrnjskog bataljona gosp. Markom Miljanićem.

Dali su svoju ispovijest i svjedočanstvo o Domovinskom ratu. Na početku večeri smo pogledali kratku prezentaciju o napadu na Škabrnju. Nakon filma učenice su pripremljenim pitanjima započele razgovor s gostima. Moramo napomenuti da nam se ove godine pridružio i veći broj branitelja naše općine.

Za početak večeri, pjesnik Ante N. T. Šutra  krasnoslovio je vlastitu pjesmu, a u nastavku intervjua govorio je o svojoj novoizdanoj knjizi „Luč Hrvata“. Zapovjednik Marko pričao je o svojim zapovjedničkim danima i tužnoj sudbini svoje obitelji i Škabrnje. Zanimljivost većini bila je i osoba svećenika Tomislava Sikirića koji je u svom podrumu uspio spasiti preko šezdeset Škabrnjana.

Večer je bila prepuna emocija vezanih uz našu domovinu, neki su pustili i suzu.

Pozvali su nas na poslušnost roditeljima i učiteljima, ali u nama potakli privrženost svojoj grudi.

Učenici VIIb i VIIa uz pomoć roditelja mame Katje, razrednice i vjeroučiteljice  izrađivali su „Narukvice mira“. Poklonili smo ih uz još neke proizvode školske zadruge našim gostima, ali nismo zaboravili ni naše branitelje u publici, za svakog od njih je izrađena po jedna.

Tako je i kraj večeri bio obilježen izvođenjem uglazbljene pjesme našeg gosta “Stina pradidova“:

Ja sam stina Kralja Zvonimira
Hrvatska sam od vika vikova
darujte mi braćo malo mira
ja sam stina vaših pradidova

Za sve nas ta večer je bila jako poučna i napustili smo školu s drukčijim razmišljanjem o prošlosti sada slobodne Hrvatske.

U četvrtak 13.11. i petak 14.11. učenici I razreda,VIIc i VI b su zajedno s učiteljicama izradili 100 bijelih golubica za Škabrnju i Vukovar.

U subotu 15.11. u župama izmoljena je krunica za poginule i preminule branitelje.

I posljednjeg dana tjedna sjećanja na Vukovar i Škabrnju, ponedjeljak 17.11. održan je mimohod od škole do spomenika braniteljima u Dugom Ratu. Izviđači su postavili svijeće duž ceste, a učenici su svoje svijeće zapalili te postavili oko spomenika. Pridružili su se brojni mještani. U sabranosti smo sa svećenikom molili molitvu odrješenja. Molitva je uvijek nit koja povezuje Nebo i Zemlju.

Učenici su spomen obogatili svojim radovima nastalim na satovima hrvatskog i vjeronauka. Recital je bio zahvala za dar slobode.

Duše ne umiru, one su bile s nama u svjetlima upaljenih lampiona. Hvala Vam! Divna je spoznaja da i danas kad pišemo ovaj izvještaj, lampioni ne gore, ali vi ste s nama i sada nas čuvate.

Večer je završena pjesmom: Ima jedan grad... i time je priveden makar službeno kraj tjedna sjećanja na Vukovar i Škabrnju. Odjek na ove dane zadržat ćemo još dugo.

Stela Madunic 8.c

Kristina Kremenjaš 8.c