Terenska nastava povodom Mjeseca hrvatske knjige

Autor: Administrator , 5. 11. 2015.

U utorak, 20. listopada 2015. učenici sedmih i osmih razreda OŠ Jesenice bili su na terenskoj nastavi u Splitu povodom Mjeseca hrvatske knjige.  Za tekst i slike kliknite "opširnije".

Terenska nastava sedmaša i osmaša u Splitu

U utorak, 20.10.2015. sunčanog, ali vrlo prohladnog jutra, sedmaši i oni malo gori, osmaši, otišli su na terensku nastavu u Split.

O zabavi u autobusu ne treba govoriti pa odmah prelazimo na program terenske nastave. Dolaskom u Split, sa startnom točkom na Peristilu zaputili smo se u Galeriju Emanuela Vidovića. Tamo, pak, nekih 20-ak minuta slušali smo vodičku koja nam je pokazivala sva njegova djela, a ponajviše djela pointilizma. To ne bi sve bilo tako zanimljivo da se kraj Vidovićevog ateljea ne bi oglasio alarm kad god bi netko zakoračio da vidi bar ponešto od prostorije koja je bila njegova inspiracija. Poslije Vidovićevih krasnih djela otišli smo posjetiti Muzej grada Splita u kojem smo vidjeli jaaako veliko obiteljsko stablo obitelji Marulić (Maruli), razno oruđe nađeno na ovim prostorima i još mnogo zanimljivih stvari o kojima je govorila ljubazna zaposlenica Muzeja. I evo ga, došao je red na posljednji muzej, ali ne i posljednju stvar u programu. Bili smo u Etnografskom muzeju. Vidjeli smo sve vrste nošnji (jesen-zima, proljeće-ljeto), dječja kolica, odjeću za bebe, ponešto nakita, … Napokon, malo predaha (15 min.). Na Peristilu smo zauzeli svoje položaje i slatko grickali sve što nam se našlo pod rukom. Nakon svog tog slatkog grickanja, mrvica po našem dragom Peristilu, preostajala nam je još samo jedna stvar – kino predstava u Zlatnim vratima. Gledali smo film Brezu, film Ante Babaje iz 1967. g. snimljen po istoimenoj noveli Slavka Kolara. Dobili smo saznanje o tome kako je potlačenoj ženi i kako je uopće biti žena.

Kraj filma nije baš donio neke komentare jer smo svi žurno iščekivali odlazak kući. Eto, došao je kraj i ovoj, zanimljivoj i poučnoj nastavi izvan dosadnih školskih klupa. I nadam se da će ih biti još!

Tonia Žilić, 8. c

Tri muzeja i jedan film

U utorak ujutro započeli smo naše putovanje Splitom. Na terensku nastavu krenuli smo s osmim razerdima i učiteljima te drugim djelatnicima škole. Došli smo u Split te brzo započeli upoznavati splitsku kulturu i povijest. Krenuli smo u Muzej grada Splita u kojem je glavna zanimljivost bio Marko Marulić, Otac Hrvatske Književnosti, i naravno car Dioklecijan koje je gradu ostavio Dioklecijanovu palaču. Tamo smo posebnu pozornost posvetili Marku Maruliću jer smo na terensku nastavu išli povodom Dana hrvatske knjige. Užurbano smo nastavili prema Etnografskom muzeju grada Splita te vidjeli nekadašnju modu i način izrade svečanih nošnji te nakit i oružja. Poslije smo imali slobodno vrijeme i prošetali smo Rivom koja je po meni najljepšti dio Splita. Terensku smo nastavili posjetom Galeriji Emanuela Vidovića koje je za mene bila iznenađenje. Njegove slike u meni su budili osjećaj znatiželje i oduševljenja. Također, njegov ježivot bio poprilično zanimljiv. Vrhunac terenske bio je film koji je režirao Ante Babaja po uzoru na roman Slavka Kolara Breza. Film svjedoči o tužnoj sudbini lijepe djevojke Janice. Vratili smo se kući, a ja sam nakon svega zaključila da je Split dragulj među hrvatskim gradovima te jedan od najistaknutijih gradova Hrvatske. Nije ni čudo što se u Splitu rodio Marko Marulić.

Marija Banović, 7. b

Tri muzeja i film

Učenici sedmih i osmih razreda OŠ Jesenice išli su na terensku nastavu u Split povodom Mjeseca hrvatske knjige (15.10. – 15.11.).

Na terensku nastavu išli smo 20. listopada 2015. godine. Posjetili smo Etnografski muzej (upoznali smo se s bogatom nošnjom, nakitom i oružjem koje se nekada koristilo). U Muzeju grada Splita čuli smo priču o životu Dioklecijana, splitskoj kulturi do 20. stoljeća i životu Marka Marulića koji je tu, u Papalićevoj palači, živio. U Galeriji Emanuela Vidovića vidjeli smo neke od najpoznatijih umjetničkih djela tog poznatog impresionista s kraja 19. stoljeća. U kinoteci Zlatna vrata pogledali smo film Breza koji je napravio Ante Babaja prema noveli Slavka Kolara, a koja je ujedno i lektira u osmom razredu. U filmu smo se upoznali s teškim životom djevojke Janice zvane Breza.

Zanimljivo je da je grad Split bio dom Oca Hrvatske Književnosti, Marka Marulića koji je napisao Juditu 1501., knjigu tiskanu 1521. godine. Otrkili smo da su sve te informacije tako blizu, a mi se ne trudimo saznati nešto o našem divnom Splitu i o našoj kulturnoj baštini kojom se možemo itekako ponositi.

Mia Brekalo, Nora Matković, Josipa i Sara Milavić, 7. b