Sat kodiranja 2015.

Autor: Administrator , 4. 12. 2015.

NOVO! ~ galerija slika ~

Ove godine po prvi puta naša škola sudjelovati će u globalnom projektu "Sat kodiranja" (Hour of code), koji se održava od 7. do 13. prosinca diljem svijeta.

Cilj projekta "Sat kodiranja" je da svaki učenik dobije priliku naučiti informatiku, počevši skromno, jednim satom programiranja. To pomaže razvijanju vještina rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj potreban za izazove 21-og stoljeća, ali sudjelovati mogu svi od 4 do 104 godine, kako piše na stranicama projekta :). Što o tome misle vodeći ljudi u svijetu tehnologije pročitajte ovdje.

O tome kako će se projekt održati u svijetu, ali i u našoj školi pročitajte klikom na "opširnije".

Službena web stranica projekta je hourofcode.com, a da ne ostane sve na jednom satu kodiranja pobrinula se neprofitna organizacija code.org koja je cijeli projekt osmislila i uspješno ga vodi.

Proteklih godina, održano je oko 150 miljuna satova kodiranja u svijetu. Ove godine događaj je trenutno prijavljen u 185 tisuća mjesta na kojima će sati biti održani. U Hrvatskoj je događaj prijavljen na 150-ak mjesta, uglavnom u osnovnim i srednjim školama, te raznim udrugama i klubovima.

Sudionici ovog projekta biti će i učenici naše škole. Četvrtaši će sat programiranja provesti u učionici informatike, u kojoj će ih uz učitelja dočekati njihove kolege iz šestih razreda. Šestaši su se tijekom proteklog mjeseca pripremali u alatu za vizualno programiranje zvanom Scratch, razvijenom na sveučilištu MIT, kako bi mogli pomoći svojim dvije godine mlađim kolegama napisati svoj prvi program, i to prema rasporedu:

• 7.12.2015. Ponedjeljak - 4.A i 6.B od 11:30 do 12:15
  • 8.12.2015. Utorak - 4.K i 6.C od 11:30 do 12:15
  • 9.12.2015 Srijeda - 4.B i 6.A od 11:30 do 12:15

Peti, šesti, sedmi i osmi razredi će također odvojiti dio vremena redovne informatike sljedeći tjedan da bi odradili jednu ili više radionica. Iako su se već susreli s programiranjem u jezicima Logo i QBasic, radionice koje vode učitelji prilagođene su raznim uzrastima i područjima.

Osim radionica koje vode učitelji postoje i samostalne radionice. Najpopularnije su one s temama Minecraft-a, Ratova zvijezda ili Disney-evog Frozen-a, ali i mnoge druge kao Run Marco ili LightBot, koje su primjerenije učenicima prvih, drugih i trećih razreda, ali često zanimljive i starijima.

Samostalne radionice su uglavnom prevedene na hrvatski iako postoje neke upute za prelaženje nivoa koji nisu prevedene, tako da će učeniku ponekad biti potrebna pomoć, ovisno o poznavanju engleskog. Većina samostalnih radionica također sadrži videozapise programera npr. Minecrafta ili StarWars-a koji se obraćaju učeniku, kao i videozapisi programera sa code.org koji su zaslužni za izradu samih radionica. Učenika upute vode kroz radionicu, a kada se sve razine prođu i radionica završi, učenik dobije potvrdu o sudjelovanju koju može sačuvati i isprintati.

tl;dr

Dakle,  učenici:

• posjetite code.org/learn i krenite sa samostalnom radionicom po izboru,

a informatičari:

Happy coding!