Odgoj u solidarnosti

Autor: Administrator , 2. 5. 2016.

U subotu 9.04.2016.g. učenici V b s razrednicom pojačani s nekolicinom roditelja i braće i sestra u organizaciji udruge „Zdenac“ boravili su na jednodnevnom izletu pješačeći od kapelice do kapelice na području Gata.

Bili su tu i učenici iz desetak osnovnih škola sa područja Kaštela i Splita...

Mjesto okupljanja grupe 70-tak sudionika bilo je ispred crkve sv. Ciprijana. Sve je otpočelo s misom koju je služio poljički dekan don Vlade Đuderija. Na mjestu postojeće crkve postojale su čak tri od kojih najstarija datira iz 6.st.

U crkvi sa povijesti Poljičke Republike, kulturom i životom drevnih Poljičana upoznale su nas četiri divne djevojke gimnazijalke i Gačanke: jedna studentica  i tri gimnazijalke. Dvije od njih odjevene u narodnu nošnju bile su i pratiteljice do Poljičkog muzeja. A lik Mile Gojsalić približili su nam čitajući tekst iz djela Augusta Šenoe.

Pratila su nas i dva isusovca s gitarama. Na prvoj godini bogoslovije Nijemac Slatko i na drugoj godini Ivan.

Prvi dio uspona označila je kapela sv.Roka: Tu smo molili prvu zlatnu krunicu. Vjeroučitelj Nenad pričao nam je o liku i osobnosti ovoga sveca za kojega se zna da je bio usvojen. Usput su se brale i sparoge. Bio je to najteži dio, kasnije je sve bilo lako. Kapela sv. Ante i predah uz krunicu milosrdnog Isusa koju smo molili baš mi. Ova je crkvica koju je dao izgraditi svećenik na svom privatnom posjedu kada je u selu bilo više zaređenih svećenika. Riječ je o zaseoku Pivčevića. U njoj se nalazi neobična krstionica sa pomičnom drvenom pregradom, prastaro klecalo i slika svete obitelji na kojoj je svaki lik okrunjen. Uspon prema crkvici Gospe od Smova i natpis koji su postavili seljani Svetište Majke Božje. Crkvica je to u kojoj od domovinskog rata nije bilo dana da se u njoj nije molilo. Ključ je uvijek u bravi i može se doći moliti u bilo kojoj nevolji i u bilo koje doba dana ili noći. Pjevali smo Majci: Zdravo Djevo Kraljice Hrvata.

Silazak i miris  ukusnog fažola kojeg je pripremila gospođa Nada, sok okrijepe, kava za starije i igra pored „Seljačke kuće“. Naša djeca ponijela su Twister igru pa su i tu imali pobjednika. Bilo im je zanimljivo kad su uključili i starije u igru. Na igralištu u Gatima pored brežuljka Gradac gdje se vjekovima birao poljički knez druženje roditelja, učenika, njihove braće i sestara , volontera Zdenca i vjeroučitelja voditelja ovog projekta po školama privedeno je kraju. Obogaćeni možemo reći:ulazimo u novi radni tjedan.

Vjeroučiteljica Darija

« Ožujak 2024 »