Micro:bit u rukama naših šestaša

Autor: Administrator , 14. 12. 2017.

Projektom STEM revolucija u školama, 6. razredi diljem Hrvatske dobili su na korištenje micro:bit računala na godinu dana. Cilj projekta je potaknuti zanimanje za tehnologiju i programiranje.

Što je micro:bit? To je računalo koje stane u džep. Mala elektronička pločica s procesorom, 3 tipke i senzorima poput kompasa, akcelerometra, senzora za temperaturu i senzora za količinu svjetlosti. Na računalo se spaja USB sučeljem, a na mobitel bluetooth vezom. Komunikaciju s drugim micro:bitovima može ostvariti radio vezom. Povratnu informaciju micro:bit daje preko 25 led dioda posloženih u 5 redova, koje služe kao zaslon. Komunikacijom preko svojih pinova može koristiti i ostale dodatke kao pogonski motoriće za autiće, servo motoriće, senzori za vlagu itd..

Prema istraživanjima van Hrvatske 90% učenika kaže da im je micro:bit dokazao da svatko može programirati, 86% učenika kaže da im je micro:bit učinio računalnu znanost zanimljivijom, 70% više djevojčica kaže kako će odabrati računalstvo kao predmet u školama nakon što su isprobale micro:bit, 85% nastavnika se slaže da je micro:bit njihovim učenicima IKT/računalstvo učinio zabavnijim.

U nastavku pronađite linkove na jednostavne projekte...

Microbit.org je službena stranica micro:bit računala. Da bi mogli programirati naše mikrobitove posjetit ćemo sučelje za vizualno programiranje te nakon što napravimo naš program, spremit ćemo ga na računalo, a zatim prebaciti na naš micro:bit. Ako Vam micro:bit nije pri ruci, koristite simulator u gornjem lijevom kutu sučelja za programiranje. Instruktivni video - kako započeti s micro:bit-om pogledajte ovdje.

Osnovni projekti za upoznavanje s tehnološkim mogućnostima micro:bit računala i svim njegovim senzorima nalaze se na Croatian makers stranici. Ako ste učenik 6. razreda prepoznat ćete neke projekte kao Kockica i Termometar koje smo, pored ostalih, danas napravili na satu informatike.

Za isprogramirati popularne igre poput zmije ili potapanja podmornica posjetite:

Također, zanimljivih projekata, od kojih ćemo neke izraditi tijekom ove godine i na nastavi, može se naći i na:
Croatian makers youtube kanal
facebook grupa micro:bit Hrvatska