ZAVRŠENA MEĐUOPĆINSKA SMOTRA LiDraNo

Autor: Administrator , 8. 2. 2024.

U srijedu 7. veljače održana je međurazina Smotre dramsko-scenskog, literarnog i novinarskog stvaralaštva LiDraNo. Domaćin smotre 2024. godine bila je naša OŠ Jesenice. Smotra je započela u 10.30 okupljanjem sudionika iz pet škola: OŠ Gornja Poljica Srijane, OŠ 1. listopada 1942. Čišla, OŠ "Dr. Fra Karlo Balić" Šestanovac, OŠ Josip Pupačić Omiš i OŠ Jesenice Dugi Rat.
U uvodnom kulturnom dijelu programa nastupili su školska klapa  Rećina pod ravnanjem Jure Šabana  i gitarist 5. razreda Noa Šaban. Nakon pozdravnih riječi, natjecanje je podijeljeno u tri kategorije: dramsko-scensko stvaralaštvo, literarno i novinarsko.
LiDraNo je održano u poučnom i veselom druženju učenika, njihovih mentora i ravnatelja te završeno objavom rezultata. Posebna stručna povjerenstva sastavljena su od osoba koje ne rade u školama, a bave se zadanim izričajima. Nakon njihova vijećanja odabrani su sljedeći radovi za županijsku razinu:

NOVINARSKI RADOVI:
1. Myra zna sve, osvrt (OŠ Josip Pupačić Omiš)
2. Zanimanje iz sjene, intervju (OŠ Jesenice Dugi Rat)
3. Depra nije samo tuga, komentar (OŠ Jesenice Dugi Rat)
4. Ako želiš pisati knjige, moraš čitati, intervju (OŠ Josip Pupačić Omiš)
5. Tragom priča kamenih ulica, putopis (OŠ "Dr. Fra Karlo Balić" Šestanovac)
6. Kako je mare posta terra, putopis (OŠ Jesenice Dugi Rat)

LITERARNI RADOVI:
1. To nešto (OŠ Josip Pupačić Omiš)
2. Slušajući naše stare (OŠ Jesenice Dugi Rat)
3. Tovar moga dide (OŠ Jesenice Dugi Rat)
4. Rastanak (OŠ Josip Pupačić Omiš)
5. Notturno (OŠ Josip Pupačić Omiš)
6. Tko može spasiti svijet (OŠ 1. listopada 1942. Čišla)
7. Moja godišnja doba (OŠ "Dr. Fra Karlo Balić" Šestanovac)

POJEDINAČNI SCENSKI NASTUPI:
1. Magdalena Pavković, pjesma Mačka i Glasovir (OŠ Josip Pupačić Omiš)
2. Rita Ćurković, monolog Siječanj je, što ću sad? (OŠ Jesenice Dugi Rat)

LiDraNo nije natjecanje, ono je doživljaj bogatstva hrvatske riječi i ponos prema našim učenicima koji pišu literarne i novinarske radove, recitiraju stihove i glume dramske tekstove stvarajući kreativne jezične strukture. Time njeguju umjetničke, jezične i kulturne navike te razvijaju komunikacijske i međuljudske odnose u društvu. Ovakva druženja učvršćuju suradnju među školama, a učenicima ostaju u lijepom sjećanju. Za neke to druženje i natjecanje nastavlja se u Splitu 28. veljače 2024. godine u HNK-u  na županijskoj razini. Sretno!