Posjet domu za starije i nemoćne osobe Lovret u Splitu

Autor: Administrator , 6. 6. 2014.

U sklopu projekta "Odgoj u solidarnosti" udruge Zdenac

Nakon ugodnog puta Dalmatincem 5.6.2014. stigli smo u dom za starije i nemoćne osobe  “Lovret”. Ponijeli smo jednu punu  drvenu ambalažu crvenih vrgoračkih jagoda kao dar naše zadruge  i još jednu ostalog voća koju su donijeli učenici VIIb. Čovjek stari od rođenja. S tom mišlju sreli smo se s djelatnicima i osobama treće dobi koji su nas dočekali u njihovom dnevnom boravku. Pripremili smo i program: pjesme Nono nono, Hvalile se Kaštelanke i Zaveslaj na pučinu...

Za poklon smo im donijeli i sastave  o našim  bakama i djedovima. Također smo ih zamolili da nam odgovore na nekoliko već pripremljenih pitanja. Njihove priče smo i zapisali. Ništa nije ljepše nego vidjeti nasmijano lice starice, ali i poneku suzu. Prije polaska kući smo zastali u vrtu doma koji je prekrasno uređen. Tamo je i kapela Gospe Lurdske gdje smo se pomolili za sve bolesne kao i za nekadašnju razrednicu VIIb Dinku Smoljanović. Osobe sa sjedim vlasima otvorile su knjigu životne mudrosti za nas, a mi unijeli razigranost u njihove dane. Podsjetili su nas na naše bake i djedove i kao da smo dobili neizgovoreni i nenapisani savjet: Poštujte starije! Svih nas je ovaj posjet dojmio!

Ines Nazor i Antea Karin

Fotografije: Matea Tomić

Neki od njih su nam kazivali svoje priče:

Ja sam Musinov Marija. Rođena sam 22.11.1928 u Ljubitovcima i imam 86 godina. Radila sam kao domaćica  i  još puno drugih poslova. Posjećuju me skoro svaki dani i zbog toga sam sretna. Molitva mi znači puno i zato se molim, svaki dan. Poruka mladima je da im Bog da zdravlja, sreće i veselja.

Protrka Cvita. Rođena sam 1927. u Slivnu. Radila sam u poduzeću „JADRO“. Sinovi me posećuju stalno. Molitva mi je sve u životu. Poruka mladima je da imaju puno zdravlja i sreće.

Zovem se Marija Lozić. Živila sam u Krugu Jesenice. Rođena sam 1927. godine. Radila sam kao kuharica. Obitelj me ne posjećuje često. Molitva mi znači puno, a moja poruka mladima je da budu sretni i zdravi.

Ja sam Iva Runje. Rođena sam u Obrovcu Sinjskom. Bavila sam se poljoprivredom. Posjećuju  me skoro svaki dan. Molitva mi je sve u životu. Poruka mladima je da imaju puno zdravlja i sreće. U  domu je svaki događaj zanimljiv, uvijek se igralo, pjevalo i zabavljalo.

Što smo pisali i čitali :

Unuka ja sam treća

Moja baka,

ima šest desetljeća,

u  međuvremenu došla sam ja,

njezina mala sreća.

Mojoj baki unuka ja sam treća,

kad mi da bombone,

moja ljubav prema njoj

postane još veća.

Moja bako nikad ne bih te dala,

Bako, što trpiš moje gluposti –

Veliko ti hvala.

Antea Karin VIIb

2013/14. OŠ Jesenice- Dugi Rat

Moja baka i dida

Moja baka,

stara i jaka,

voli svog malog đaka.

+    Moja baka voli mene

I moje priče izmišljene.

Moj dida,

snažan i ljut,

redovito prelazi, dug put.

Moj dida voli mene

I moje riječi dobrom i zlom „prošarane“.

Anita Tavra VIIb

2013/14.OŠ Jesenice Dugi Rat

Sunca tračak

Moja je baka nježna i draga.

Kao vihor  što odnosi žuti maslačak.

Tako je dobra i tako blaga,

i u najtamnijoj noći ona je sunca tračak.

Angela Kokić VIIb

2013/2014. OŠ Jesenice- Dugi Rat

Nediljka i Katarina

Moja baka zove se Nediljka. Ima 70 godina i vrlo je dobrog zdravlja.Dapače, imam još jednu baku. Ona se zove Katarina. Ima 82 godine i živi u Omišu. Moja baka do mene, živi u Dugom Ratu. Jako volim obje bake i sve bih za njih učinio.

Nikada nisam ljut na svoju baku, a nije ni ona na mene jer nikada nisam zločest.

Baka se jako dobro brine o meni kao i moji roditelji.Uvijek me iznenadi za rođendan kao i druga baka Katarina.

Ni za što ne bih mjenjao moje obje bake, moje roditelje cijelu obitelj koju imam jer ih jako volim.Moja baka voli ići na svetu misu,kuhati, ići u šetnju, ali i raditi omiljene kolače u kojima uživa cijela obitelj.To je još jedna priča o mojim bakama koje jako volim.

Petar Velić VIIb

2013/14. OŠ Jesenice  Dugi Rat

Vodič kroz život

Hmm... Kad bi me netko pitao da mu nešto kažem o svojoj baki , rekao bi mu ovo:

Moja baka je za mene jedna najljepša baka na svijetu. Moja baka je vrlo vesela i radišna. Pruža mi svu ljubav ovoga svijeta. Nekad je naljutim i  kao da  poželim da ona nije moja baka , ali sve je to u žaru ljutnje. Ona je za mene drugi vodič kroz život. Iako je znam ljutiti, ona me i dalje voli i daruje mi svoje savjete.

Redovito me nasmijava. Kad bi ponovno mogao da biram koju baku želim, odabrao bih baš nju ovu baku koju nosim u srcu i koju ću nositi i kada ona ne bude više ovdje.

Selimir Ivanišević VIIb

2013/14. OŠ Jesenice Dugi Rat