Čiope u školi

Autor: External , 2. 3. 2022.

Srpokrile ptice, fantastične letačice crne čiope stanuju u zimskom vrtu naše škole.

Reportaža: Učenici OŠ Jesenice, Dugi Rat dijele školu s pticama čiopama već trideset godina.

Dom

Svi mi volimo neko  lijepo mjesto koje obuzme naše srce. Na tom mjestu osjećamo se sigurno, zaštićeno i voljeno. Čiope su to mjesto pronašle u našoj školi. Smješteno je u zimskom vrtu unutar škole. Na stablu koje seže najviše u visine, nalazi se gnijezdo naših sustanarka čiopa. Godinama nas nisu napuštale, osim zimi kada lete u tople krajeve. Svaka nova generacija ih ponovo otkriva, tiho se šuljajući i gledajući kako marljivo rade na svom gnijezdu i brinu za mlade.

Priča o nezgodi

„Vratimo li se pet godina unatrag možemo se sjetiti jedne ozbiljne  nezgode s njima. Sve je započelo kada su velika staklena vrata zimskog vrta ostala otvorena pa je jedna mala čiopa od 15 centimetara ugledala  priliku, raširila  krila koja su dvostruko veća od tijela i poletjela unutar naše škole, u naš atrij. Ubrzo su je učenici primijetili i bili oduševljeni, ali ona je ustrašena letjela neprestano u krugovima cijeli dan po školi. Domar i ostali djelatnici škole pokušali su je usmjeriti u prirodu  držeći neprestano otvorena vrata vrta i škole, ali ona nije našla put sve do sljedećeg jutra. Bili smo sretni kad smo vidjeli da nije stradala, nego  našla put u slobodu. To je bio prvi incident s njima pa smo se uplašili da će čiope zauvijek otići. No srećom to se nije dogodilo niti smo poslije primijetili da im učenici smetaju.“ - Ovo nam je ispričala učiteljica hrvatskoga jezika Renata Kovačić koja kaže da su tada mnoga srca učenika kucala sa strahom zbog male čiope. I danas je većina učenika  zadivljena njihovom pojavom i obitavalištem koje kroz staklo mogu gledati. Tako su uočili da čiope zalijepe gnijezdo uz jako okomitu granu, da su prosječno dosta veće od lastavice kojima nalikuju (do 25 cm narastu), ali zapravo nisu u srodstvu s lastavicama nego kolibrićima. Kao i kolibrići imaju letačke sposobnosti i spadaju među najbrže ptice, imaju krila poput bumeranga pa mogu razviti brzinu od 215 km/sat.  Također, u zraku provode puno vremena pa crna čiopa ima naziv (prema grčkom) Apus apus što znači „bez stopala“. Naime, čiope imaju jako kratke noge jer puno lete i nikad ne slijeću na tlo, već samo na okomite površine.

Zašto kod nas

Doseljenje crnih čiopa u našu školu bilo je prije dosta dugo vremena, kako kaže naša učiteljica biologije Marija Vuletić. Prva generacija čiopa zamijećena je 1992. godine, dakle prije točno 30 godina. (Tako da ovog proljeća obilježavamo 30. rođendan naših čiopa!)

Inače, OŠ Jesenice, Dugi Rat današnji izgled dobila je davne 1978.g. kada je dograđena stara škola i napravljen atrij sa sjevernom stranom škole. Tada je imala puno više učenika nego danas kad ima 410 učenika. Zbog toga nas ova obitelj čiopa tješi. Sretni smo što su čiope za životni prostor izabrale školski zimski vrt, oživjele ga i uljepšale svojom pojavom i glasnim cvrkutom koji se miješa s učeničkim glasovima.

Očigledno je da im odgovara sigurnost vrta u koji dolijeću s visina u kojima kraljuju. A možda im odgovaraju i biljke u njemu koje održavaju vrijedne ruke učiteljice Marije Vuletić i spremačice Mire Kapularić koje ih sade i njeguju zajedno s učenicima. U  njemu raste:  drvo bagrema, bršljan, šimšir, suručica, juka, limun, brnistra, benjamin, ruža i ružmarin. Osim toga ima puno sitnog cvijeća i biljaka u posudama, a prostor je obavijen s dvije strane visokom staklenom stjenkom tako da se može vidjeti iz atrija i prvog kata škole.

Ljubav i briga

Mnogi bi pomislili da smo preko zime zaboravili na čiope, ali zapravo potpuno je suprotno,  brinemo za njih pa smo ove godine  pokrenuli projekt Hranilice za ptice u Eko skupini škole koju vodi učiteljica Branka Bečić. Riječ je o hranilicama – drvenim kućicama od ispletenoga granja u koje se stavlja mast i razna sjemenja kako bi ptice nakon zime ojačale i povratile energiju.

Tri hranilice rasporedili smo oko škole, a jednu u zimski vrt za naše čiope koje su školu izabrale za svoj dom.

Iva Vrkić, 7. b