CIMAJ projekt: Učenici kao aktivni sudionici u životu škole

Autor: External , 10. 6. 2022.

Projekt CIMAJ razvija medijsku pismenost i suradnju

Podcast s učiteljicom OŠ Jesenice, Dugi Rat - Renatom Kovačić, 9. svibnja na satu Novinarske grupe

Na satu Novinarske grupe OŠ Jesenice 9. svibnja razgovarali smo o našim iskustvima i aktivnostima u CIMAJ-u pri Centru izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije.
Renata Kovačić voditeljica je novinarske grupe i mentorica pri projektu CIMAJ-a te je gostovanjem u podcastu  voditeljice Mateje Smoljanović pobliže objasnila kompetencije i aktivnosti učenika.

Učiteljica Kovačić  kaže da su za projekt čuli i ušli u njega preko njihove ravnateljice gđa Ive Petričević koja je dugogodišnju suradnik Centra izvrsnosti u području fizike. Ističe kako su učenici stekli vještine u komunikaciji, uočili su važnost poruka kroz medije, služili se fotografijom, video zapisom i tekstom kao sredstvima javnog priopćavanja. Dosad su to radili na satovima hrvatskoga jezika i u novinarskoj grupi, no više za sebe i malu lokalnu zajednicu. Ulaskom u projekt dobili su mogućnost dijeljenja iskustava i usporedbe. Kad bi nam stigli mjesečni zadatci, slijedili su sastanci i razmišljanja pa bi se nizale ideje na pitanja kao npr. što ćemo snimiti, o čemu ćemo govoriti, što je iz naše škole zanimljivo ili novo za druge škole u županiji i slično.

Učenici OŠ Jesenice u projektu su se međusobno više družili i upoznali s učiteljicama hrvatskog jezika i drugih predmeta, ali i učenicima od 5. do 8. razreda. Pratili su događanja u školi kao i aktivnosti te uspjehe naših učenika.

Na kraju učiteljica Renata Kovačić posebno ističe rad  učenika na kreativnosti i kritičkom razmišljanju u stvaranju medijskih poruka.