Enter konferencija 2022. u Spaladium Areni

Autor: External , 16. 12. 2022.

Odgojni i obrazovni susret škola, fakulteta i ustanova koji predstavljaju nove i kreativne ideje, međusobno ih razmjenjuju i inspiriraju se. Namijenjen je učiteljima, učenicima i roditeljima. Cilj Entera je stvoriti pozitivne stavove za izazove u budućnosti, promovirati ulogu školskog sustava, jačati potencijale učenika, poticati kreativnost i poduzetništvo, unaprijediti škole i povezati ih s tržištem rada.

Akreditacija i dolazak

U subotu, 3. prosinca krenuli smo na drugi dan Enter konferencije u Spaladium Arenu. Naša Osnovna škola Jesenice tu se predstavlja već dvije godine sa zadrugom Lavanda i ružmarin. Imali smo svoj štand gdje je predstavljen bogat izbor radova (suveniri, prirodna kozmetika, čajevi, sokovi i drugo). Posjetili smo i štandove drugih osnovnih i srednjih škola županije. Poslušali zanimljiva predavanja profesora, sportaša i poduzetnika na četiri pozornice. Posjetili smo štand Zvjezdanog sela Mosor, Tehničke kulture Split, Edukacijskog centra Skrivena Dalmacija u Dugopolju, splitskih fakulteta itd. Uživali smo u nastupu plesne grupe Klik na velikoj pozornici.

Mnogo raznih događanja

Gledali smo mlade kuhare kako kuhaju razne vrste tjestenine.  Neki su i kušali tjesteninu s nekim novim umacima i okusima. Iza toga bilo je i natjecanje učenika u kuhanju ribe koje se snimalo kamerama za TV.

Velika dvorana Arene svjetlila je u plavo-ljubičastoj boji. Na sredini je bila velika pozornica s 200 sjedećih mjesta. Na njoj su predavali ljudi raznih zanimanja o uspjesima u poslu i životu. I na ovom katu bilo je  mnogo štandova s kojih smo mogli kupiti i degustirati svašta: razne ukrasne ili korisne predmete, marmelade, zdravu hranu, sirupe, igračke, mozgalice... Imali su i čokoladu s raznim okusima pa čak i sa soli (uopće nije loša).

Umorni od dojmova

Na kraju smo se odmorili u posebnoj  chill zoni. To je najzabavnije mjesto Arene. Tamo smo dobili besplatne sokove, vodu  i sendviče. Dok smo bili tamo, cijelo vrijeme je ispred pozornice hodao ili vozio se  lijevo-desno mali bijeli robot. Robot pripada tvrtki Scaleup. Neki su se ponovo vratili na štand Skrivena Dalmacija gdje su mogli koristiti virtualne naočale (VR) koje su im omogućile gledanje dalmatinskog krša, spilja i planinarenja. Kupili smo ili dobili neke stvari za uspomenu kao npr. balončiće pune brašna (za opuštanje mišića ruke), drvene pernice, majice, torbe, USB kartice, blokove za pisanje, kemijske i mnogo toga.

Zbogom Enter

Na kraju, nas šest novinara OŠ Jesenice zaključili smo da je Enter posebno zanimljiv i šarolik događaj koji ne želimo propustiti ni sljedeće godine, a to preporučujemo svima kojima je obrazovanje bitno. Enter, vidimo se dogodine!

Franko Bezmalinović i  Božidar Andrić, 6.b