TERENSKA NASTAVA HRV. JEZIKA: Čarolija kazališta

Autor: External , 13. 3. 2023.

Na satovima Hrvatskoga jezika često radimo dramatizacije pa nam je gledanje igrokaza najbolja vježba. Sredinom veljače 2023. godine petaši i šestaši naše škole išli su u Kazalište mladih Split. Gledali su igrokaz Hrvatski izumitelji književnice Nine Horvat te redateljice i scenografkinje Nine Kleflen.

Učenica Slavoljuba (glumi ju Nada Kovačević) ima zadaću u kojoj mora nabrojati deset hrvatskih izumitelja. Njezin prijatelj iz razreda Ruđer (glumi ga Vinko Mihanović) joj pomaže i priča o svjetski poznatim izumiteljima - Hrvatima: Tesli, Rimcu, Penkali, Boškoviću, Vrančiću, Lupisu, Vučetiću, Ružički, Schwarzu, Maglici, Bertli i dr.

Predstava je bila odlična i nadamo se skorom novom odlasku u kazalište koje nas uvijek oduševi. Na satovima Hrvatskoga jezika često radimo dramatizacije pa nam je gledanje igrokaza najbolja vježba.

Sedmaši i osmaši, također su bili u kazalištu u ožujku s učiteljicama hrvatskoga jezika i svojim razrednicama. Gledali su dramu Lovac i laži prema romanu Lovac u žitu američkog pisca Salingera iz 1951. godine. Roman je piscu donio veliku slavu i pobudio je zanimanje za književnost jer otkriva „lažne” ljude, a napisan je jednostavnim rječnikom tzv. proze u trapericama koja postaje popularna diljem svijeta. Nakon smrti mlađeg brata tinejdžer Holden gubi volju za učenjem i želi pobjeći od svijeta punog „lažnih” vrijednosti u kojima je zarobljen...

Dramu je režirao Siniša Novković u suradnji s Prvom gimnazijom Split tako da su glumila 23 srednjoškolca koji  su govorili na hrvatskom i engleskom jeziku. Zanimljivo je da su učenici osim u glumi, bili zaduženi i za tehniku, koreografiju, scenografiju, kostime, šminku, šaptanje, rekvizite... Lijep primjer suradnje kazališta i učenika, a naši učenici su svime time bili uistinu zadivljeni.

Toni Vitaić, 6.b