LIDRANO - UČENIČKI FESTIVAL RIJEČI

Autor: External , 25. 4. 2023.

Lidrano je natjecanje u kojem najbolji dolaze na državnu smotru koja se održava jednom godišnje i gdje se prezentiraju učenički radovi: literarni, novinarski, radijski te pojedinačne recitacije i scenski nastupi.

Učenik naše škole Rino Tomić sudjelovao je na državnoj razini Lidrana 2023. u Vodicama.

Ove godine imao sam čast predstavljati našu školu sa svojim novinarskim putopisom „Bijela, zelena i plava Neretva“.

Smotra se održavala u Vodicama. Krenuli smo iz Solina, a put je trajao dva sata.

Kad smo stigli, smjestili smo se u hotelu Imperial. Upoznao sam dva dječaka Stipu iz Kaštela i Domagoja iz Solina koji su sljedeća dva dana bili moji cimeri. Nakon što smo se smjestili u sobi, otišli smo na večeru, a poslije smo moja mentorica Renata Kovačić i ja odlučili prošetati prelijepim Vodicama. U 20 sati započelo je svečano otvorenje u malom vodičkom kazalištu. Gradonačelnik Vodica i organizatori  održali su prigodni govor dobrodošlice.

Nakon toga krenuo je prvi krug pojedinačnih scenskih nastupa i uživali smo u  13 recitatorskih radova. Čuli smo djela hrvatskih i stranih književnika iz svih vremenskih razdoblja.

Drugog dana je bio novinarski okrugli stol na kojem sam i ja sudjelovao. Okrugli stol je trajao od 10 sati ujutro do 14 sati popodne, a od 16 do 18 sati imali smo novinarsku radionicu gdje smo čitali radove koje smo napisali o događanjima koji čine Lidrano. Na okruglom stolu je bilo jako zanimljivo, predtavio sam svoj rad, pročitao neke dijelove svog putopisa i odgovarao na pitanja povjerenstva. Najviše sam razgovarao s Branimirom Farkašom i Sašom Drahom, uglednim hrvatskim novinarima.  Čuo sam i druge izvrsne novinarske radove koji su bili odlični primjeri za učenje novinarskih vrsta i zanata. Bio sam jako umoran pa sam svoje slobodno vrijeme od jednoga sata proveo na bazenu. Navečer smo zatim proveli u kazalištu gdje smo gledali nekoliko skupnih scenskih nastupa od kojih mi se najviše dojmio „Prpić show“, OŠ Rapska. Bio je to jako smiješan talk show u kojem se ispostavilo da je sve bio san glavnog lika Josipa Prpića. Gluma je bila izvrsna, a predstava prava komedija.

Treći dan je bio dan zatvaranja smotre. Uz govore zahvale nastupali su učenici iz svake kategorije po jedan, prema dogovoru sudionika.

Nakon ručka smo krenuli kući, ali tog dijela ovog nezaboravnog putovanja se ne sjećam jer sam zaspao te spavao cijelu vožnju natrag do Solina. Ovu smotru ću najviše pamtiti po svim izvrsnim nastupima koje sam gledao, po dobrom društvu i truditi ću se sljedeće godine ponovno proći na državni LIDRANO. Ostalim učenicima bih poručio: Pokušajte i vi! Pišite, glumite, snimajte. Jednostavno: budite kreativni.

Novinarska grupa