Jednodnevni izlet u Zadar i Nin za šestaše: Razglednica sa srednjeg Jadrana

Autor: External , 17. 5. 2019.

U petak, 10.5. 2019. godine svi šesti razredi krenuli su u Nin i Zadar već u sedam sati ujutro. Dva šesta razreda bila su u autobusu, a jedan u kombiju. Vozili smo se jedan i pol sat sve dok nismo stigli do...

...

odmorišta Skradin s predivnim vidikovcem na rijeku Krku. Tamo smo užinali, fotografirali se i šetali te nakon odmora od dvadeset minuta krenuli dalje. Poslije toga, opet za jedan i pol sat stigli smo do gradića Nina. Ondje su razgledavali stari dio grada smještenog na otočiću opasanog zidinama. Posebno smo obišli crkvu svetog Križa koja je najmanja katedrala na svijetu. Vidjeli smo još krstionicu kneza Višeslava, kip Grgura Ninskog i solanu u Ninu koja tu postoji od starih Rimljana. Sljedeća postaja bio je Zadar. Poslije toga  vozili smo se pola sata do Zadra u Muzej antičkog stakla gdje smo vidjeli prezentaciju puhanja stakla kao i mnoge predmete od stakla još iz prvoga stoljeća. Nakon toga smo otišli na ručak u kamp-restoran na poluotoku Punta Mika gdje nam je bio pripremljen švedski stol. Poslije obilnoga ručka pošli smo u Zadar gdje smo odmah dobili jedan sat slobodnoga vremena koji su svi različito proveli. (Neki su pošli u Muzej iluzija.) Nakon slobodnog vremena razgledali smo crkve svetog Donata, Krševana i Stošije, zvonik svete Marije i Kalelargu. Iza toga smo napravili krug do Pet bunara pa do Pozdrava Suncu i Morskih orgulja.

Vozili su se autobusom dva i pol sata do tvornice o Dugom Ratu gdje su ih dočekali roditelji i odveli kući. Izlet je bio jako dobar, zanimljiv, svi su se sprijateljili i naučili mnogo toga. Posebno su mi se svidjele priče  npr. o crkvi svete Stošije, crkvi svetog Križa i Grguru Ninskom u Ninu.

Na kraju izleta svi su zaključili da će svakako opet svi zajedno ići na sljedeći izlet.

Marko Karaman, 6.a