Šareno proljeće

Autor: External , 31. 5. 2023.

Prvog dana proljeća obilježava se Svjetski dan osoba s Downovim sindromom. Učiteljica nam je rekla da taj dan ponesemo različite šarene čarape kao znak podrške “djeci suncokretima”. Naučili smo kako takve osobe imaju jedan kromosom više nego mi te da su puni topline, vedrine i ljubavi. U veselom raspoloženju izrađivali smo suncokrete.

Pozdravili smo proljeće slikajući šareno cvijeće po uzoru na Mirnu Šišul na redovnoj nastavi.

Istraživali smo i proučavali prirodu oko nas, početak buđenja proljeća. U paru smo odabrali četiri biljke u blizini naše škole. Pomoću digitalnog alata “PictureThis” otkrili smo nazive biljaka koje nismo znali sami imenovati. Dobro smo proučili karakteristike odabranih biljaka. Po povratku u učionicu prezentirali smo naše zaključke ostatku razreda.

Obilježili smo Dan voda pisanjem važnih eko poruka na kapljice vode. Naglasili smo važnost očuvanja vode u prirodi i štednje vode u našim domovima. Dogovorili smo se da ćemo jedni druge svakodnevno podsjećati da trebamo piti vodu.

Iz Prirode i društva smo učili vode tekućice, stajaćice i mora te živi svijet u njima i uz njih. Odlučili smo napraviti njihov prikaz od stiropora. Koji užitak je bio izrađivati udubljenja i ispupčenja u stiroporu! Našalili smo se da nam je napokon pao snijeg.

Nastale reljefne oblike obojali smo temperama. Izradili smo stabla od preostalih komada stiropora.

Slijedila je izrada životinja i biljaka koje nastanjuju određeno područje. Užitak je bio vidjeti konačne radove. Trud se isplatio, a puno smo toga i naučili.

Bližio se Uskrs pa smo htjeli ukrasiti našu učionicu povodom ovog važnog blagdana.

Prvo smo tehnikom namotavanja papira izradili zanimljivo cvijeće.

Zatim smo tehnikom grataža izradili prekrasnu pisanicu na redovnoj  nastavi.

Naposlijetku smo nacrtali uskrsnog zeku u kromatsko-akromatskom kontrastu koristeći različite vrste crta.