> Erasmus+

UČENJE KROZ IGRU: Malo drukčiji sat lektire

Autor: Renata Kovačić, 21. 2. 2023.

Kako izvan učionice učimo i kako svoje vrijeme posvećujemo najmlađima s ljubavlju

Izvješće o posjetu učenika 6. razreda dječjem vrtiću i Narodnoj knjižnici Dugi Rat gdje smo dovršili obradu lektire Dobar dan, tata

Razrednica Renata Kovačić organizirala je u petak 3. veljače 2023. godine nastavu Hrvatskoga jezika izvan škole. Našu nastavu lektire nastavili smo u druženju s tetama i djecom u vrtiću Dugi Rat.

Kada smo stigli, tete su nas veselo dočekale, smjestile u blagavaonicu i ponudile sokom. Donijeli smo im dvije slikovnice Dobar dan, tata koje smo nacrtali prema lektiri pa smo ih čitali djeci. Nakon toga smo im dali slikovnice u ruke i pitali je li im se sviđaju, žele li još takvih i slično. Potom su dva učenika iz razreda Marino Lozić i Gabriel Bartulović odglumili glavni lik iz priče Dobar dan, tata. Djeca su ih pozorno slušala i smješkala se. Poslije smo zajedno igrali razne igre, npr. djevojčice su igrale karte mau-mau, a dječaci su igrali memory igru. Nakon igranja djeca su nam pokazala prostorije od kojih se sastoji vrtić, a posebno smo se zadržali u dvije jer nismo svi stali u jednu prostoriju. Tu smo se nastavili igrati s igračkama i pričati. Saznali smo sve o starijoj i mlađoj braći i sestrama, a pričalo se i o kućnim ljubimcima. Nažalost, vrijeme je prebrzo prolazilo pa smo se morali teška srca oprostili.

Na putu do škole koja je oko 800 metara udaljena od vrtića, zaustavili smo se u gradskoj knjižnici Dugi Rat u kojoj nas je ljubazno dočekala vesela knjižničarka gđa Katica Franić. Pokazala nam je malu knjižnicu i predstavila književnika za djecu Stjepana Tomaša. Također, pokazala nam je kako preko interneta možemo vidjeti ima li neka knjižnica knjigu koja nas zanima. Zajednički smo potražili Dobar dan, tata u školskoj i gradskoj knjižnici i uvjerili se da gradska ima tri primjerka, a školska 20 primjeraka ove naše lektire. Vrijeme je opet brzo prošlo u svijetu knjiga i raznih priča kao i s mališanima.

Nakon izlaska iz knjižnice učenici iz Dugog Rata otišli su svojim kućama, a učenici - putnici su s razrednicom otišli do škole na školski autobus.

Bilo nam je jako zabavno i zanimljivo. Stekli smo korisno društveno i kulturno iskustvo koje ćemo sigurno trajno pamtiti.

Petra Nazor 6.a

Naš projekt “Učenje kroz igranje potiče na stvaranje” započeo je željom da u našu školu uvedemo pozitivne promjene, inspiriramo kako učenike, tako i učitelje, motiviramo učenike da ne uče samo zbog ocjena, već iz istinske znatiželje i želje za stjecanjem novih znanja. Odatle dolazi i naziv projekta: učiti možemo na svakom mjestu, pa i kroz igru, učenje može biti radost, a kad nam je zabavno, tada se javljaju nove ideje, možemo pustiti mašti na volju, kao i stvarati nešto novo. više

PRIMJER:

Nastava hrvatskog jezika na plaži

Šetnja u prirodi