> Erasmus+

GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE: Posjet izložbi znanja i vještina

Autor: Renata Kovačić, 21. 2. 2023.

Namijenjena je učiteljima, učenicima i roditeljima: Enter konferencija u Spaladium Areni

Što je Enter konferencija? Odgojni i obrazovni susret škola, fakulteta i ustanova koji predstavljaju nove i kreativne ideje, međusobno ih razmjenjuju i inspiriraju se. Cilj Entera je stvoriti pozitivne stavove za izazove u budućnosti, promovirati ulogu školskog sustava, jačati potencijale učenika, poticati kreativnost i poduzetništvo, unaprijediti škole i povezati ih s tržištem rada.

Akreditacija i dolazak

U subotu, 3. prosinca krenuli smo na drugi dan Enter konferencije u Spaladium Arenu. Naša osnovna škola tu se predstavlja već dvije godine zadrugom Lavanda i ružmarin. Imali smo svoj štand gdje je predstavljen bogat izbor radova (suveniri, rukotvorine od vune, prirodna kozmetika, čajevi, sokovi i drugo). Posjetili smo i štandove drugih osnovnih i srednjih škola županije. Poslušali zanimljiva predavanja profesora, sportaša i poduzetnika na četiri pozornice. Posjetili smo štand Zvjezdanog sela Mosor, Tehničke kulture Split, Edukacijskog centra Skrivena Dalmacija u Dugopolju, splitskih fakulteta itd. Uživali smo u nastupu plesne grupe Klik na velikoj pozornici.

Mnogo raznih događanja

Gledali smo mlade kuhare kako kuhaju razne vrste tjestenine. Neki su i kušali tjesteninu s nekim novim umacima i okusima. Iza toga bilo je i natjecanje učenika u kuhanju ribe koje se snimalo kamerama za TV.

Velika dvorana Arene svjetlila je u plavoljubičastoj boji. Na sredini je bila velika pozornica s 200 sjedećih mjesta. Na njoj su predavali ljudi raznih zanimanja (znanstvenici, profesori, poduzetnici, sportaši i dr.) o uspjesima u poslu i životu. I na ovom katu bilo je mnogo štandova s kojih smo mogli kupiti i degustirati svašta: razne ukrasne ili korisne predmete, marmelade, zdravu hranu, sirupe, igračke, mozgalice... Imali su i čokoladu s raznim okusima pa čak i sa soli (uopće nije loša).

Umorni od dojmova

Na kraju smo se odmorili u posebnoj chill zoni. To je najzabavnije mjesto Arene. Tamo smo dobili besplatne sokove, vodu i sendviče. Dok smo bili tamo, cijelo vrijeme je ispred pozornice hodao ili vozio se lijevo-desno mali bijeli robot. (Visok oko metra, bijele boje i u obliku valjka.) Neki su se ponovo vratili na štand Skrivena Dalmacija gdje su mogli koristiti virtualne naočale (VR) koje su im omogućile gledanje dalmatinskog krša, spilja i planinarenja. Kupili smo ili dobili neke stvari za uspomenu kao npr. balončiće pune brašna (za opuštanje mišića ruke), drvene pernice, majice, torbe, USB kartice, blokove za pisanje, kemijske i mnogo toga.

Zbogom Enter

Na kraju, nas šest školskih novinara zaključili smo da je Enter posebno zanimljiv i šarolik događaj koji ne želimo propustiti ni sljedeće godine, a to preporučujemo svima kojima je obrazovanje bitno. Enter, vidimo se dogodine!

Franko Bezmalinović 6.b

Naš projekt “Učenje kroz igranje potiče na stvaranje” započeo je željom da u našu školu uvedemo pozitivne promjene, inspiriramo kako učenike, tako i učitelje, motiviramo učenike da ne uče samo zbog ocjena, već iz istinske znatiželje i želje za stjecanjem novih znanja. Odatle dolazi i naziv projekta: učiti možemo na svakom mjestu, pa i kroz igru, učenje može biti radost, a kad nam je zabavno, tada se javljaju nove ideje, možemo pustiti mašti na volju, kao i stvarati nešto novo. više

PRIMJER:

Nastava hrvatskog jezika na plaži

Šetnja u prirodi